Home » Trasy » Trasa Lastovo - dovolená na lodi v Chorvatsku

Trasa Lastovo - dovolená na lodi v Chorvatsku

 • KRILO JESENICE (nalodění)
 • ostrov BRAČ (Pučišča, Sumartin, Bol)
 • ostrov HVAR (Jelsa, Pokrivenik, Sučuraj)
 • ostrov KORČULA (Vela Luka, Brna)
 • ostrov LASTOVO (Zaklopatica)
 • ostrov KORČULA (Korčula)
 • polostrov PELJEŠAC (Kučiště, Loviště)
 • PODGORA, MAKARSKÁ
 • ostrov BRAČ (Pučišča)
 • KRILO JESENICE (vylodění)
   

Ostrov BRAČ - Pučišča, Sumartin, Bol

Rozloha 395 km2, délka 40 km, šířka 13 km. Brač je 3. největším a nejvýše položeným chorvatským ostrovem. Je známý svým sněhobílým „bračským mramorem“, který krášlí fasády např. Bílého domu ve Washingtonu a mnoha dalších důležitých budov na světě. Nejvyšší hora Brače je Vidova gora (778 m). Cesta na Vidovu goru je plná zajímavostí, např. bunje, tj. malé domečky s kruhovou základnou, nízké, zděné na sucho z lomového kamene. Pučišča: Přístav skrytý na konci fjordovité zátoky, zde se lodě schovávají před nepohodou. Zajímavé místo: jediná kamenická škola v Chorvatsku. Sumartin: Vesnice (500 obyv.) a malý přístav – trajekt z Makarské. Název vesnice znamená Svatý Martin. Zajímavé památky: františkánský klášter. Bol: Bol (1 300 obyv), nejstarší osada na jižním pobřeží ostrova. Pláž Zlatni rat (Zlatý roh) – 500 m dlouhý zelený výběžek, lemovaný zlatavou pláží. Zajímavé památky: poustevna Blaca ze 16. století, s mnišskými celami, hvězdárnou a drahocennými starými knihami. Nedaleko od přístavu leží poloostrov Glavica, kde stojí dominikánský klášter z 15. století.

Ostrov HVAR - Jelsa, Pokrivenik, Sučuraj

Délka 70 km, šířka od 4 do 11 km. Hvar je směsice tyrkysově modrých zátok, olivových hájů, vinohradů, zeleného piniového lesa a omamné vůně rozmarýnu a levandule. Slunce svítí na Hvaru v ročním průměru 2 724 hodin. Jelsa: Rybářská osada umístěná ve chráněných lesnatých zátokách. Zajímavé památky: náměstí v Jelse - staré měšťanské domy a barokní kostel Sv. Ivana. Pokrivenik: Kouzelná zátoka, původně rybářská osada, skalnaté pobřeží. Sućuraj: Nevelká obec (387 obyv.) a trajektový přístav.

Ostrov KORČULA - Vela Luka, Brna

Rozloha 279 km2. Členité pobřeží. Největší záliv Vela Luka, ostatní zálivy vesměs menší (Tri luke, Brna, Meja aj.) a skupiny ostrůvků (Badija, Majsan, Planjak, Vrnik, Sutvara, Ošjak, Proizd aj.). Vela Luka: Největší město na Korčula (4 500 obyv.), přístav, navštěvované letovisko. V okolí se pěstuje vinná réva, zelenina, ovoce. Brna: malá osada, přístav vnitrozemské obce Smokvice, v posledních letech se stává vyhledávaným letoviskem.

Ostrov LASTOVO - Zaklopatica

Do širšího povědomí se dostal vlastně až po vyhlášení samostatného chorvatského státu, neboť za Titovy Jugoslávie nebyl z vojenských důvodů cizincům povolen vstup. Mnoho vojenských objektů. Bohaté loviště tzv. modré ryby (plava riba), langust, murén a dalších vzácných druhů. 

Ostrov KORČULA - Korčula

Město Korčula: Romantické město plné historie. Podle pověsti byla založena trójským hrdinou Antenorem, nádherné památky a hradby.

Poloostrov PELJEŠAC - Kučiště, Loviště

Rozloha 348 km2, 2. největší poloostrov. Nejvyšší hora Sveti Ilija, zvaný též Hadí vrch kvůli jedovatím hadům, kteří zde žijí. Kučiště: Rybářská obec, surfařský ráj, součástí Kučiště je dříve samostatná obec Perna. Zajímavé místo: barokní kostel sv. Trojice a renesanční domy z 16. a 17. stol. Loviště: Malá rybářská obec (242 obyv.), velký klid, pěstují se zde jižní plodiny a vinná réva. V obci je největší provozovna na sušení fíků a svatojánského chleba (to je plod stromu zv. rogač).

Podgora

Oblíbené, rušné letovisko na Makarské riviéře (1 450 obyv.). Několik sladkovodních pramenů a léčivý pramen Klokun. Zajímavé památky: památník (z r. 1962) obětem druhé světové války (obrovské symbolické křídlo racka), na JV okraji obce - moderně pojatý kostel z r. 1962.

Makarská

Rušné město (11 750 obyv.) a nejznámější letovisko v Dalmácii. Masív Biokova. Zajímavé památky: barokní kostel sv. Filipa Neri, barokní farní kostel zasvěcený sv. Marku, uprostřed náměstí - pomník jednoho z prvních chorvatských básníků 18. stol., mnicha A. Kačiće-Miošiće, františkánský klášteř a mnoho dalších.

Ostrov BRAČ (Pučišča)

Pučišča: Přístav skrytý na konci fjordovité zátoky, zde se lodě schovávají před nepohodou. Zajímavé místo: jediná kamenická škola v Chorvatsku.

Zdroj: chorvatsko.cz

Kontakty:
AGM TRAVEL spol. s r.o.
Cestovní kancelář
Severozápadní IV. 382/45,141 00 Praha 4
agmtravel@agmtravel.cz

+420 272 761 820
+420 602 611 566
+420 728 484 253