Home » Trasy » Trasa jižní - dovolená na lodi v Chorvatsku

Trasa jižní - dovolená na lodi v Chorvatsku

  • KRILO JESENICE (nalodění)
  • poloostrov PELJEŠAC (Loviště, Trstenik, Slano)
  • ostrov ŠIPAN (Šipanská Luka)
  • DUBROVNÍK
  • ostrov MLJET (Sobra, Pomena)
  • ostrov KORČULA (Korčula)
  • PODGORA
  • ostrov BRAČ (Pučišča)
  • KRILO JESENICE (vylodění)

Jihodalmátské ostrovy

nejjižnější část jadranského souostroví. Ostrovy: Korčula, Mljet, Lastovo a malé ostrůvky při něm, Lastovci, Palagruže se skupinou malých ostrůvků a tzv. Elafitské ostrovy, tj. Lopud, Koločep a Šipan. Ostrovy na jihu Dalmácie jsou charakteristické svou nedotčenou přírodou, hl. národní park na ostrově Mljet.

Poloostrov PELJEŠAC - Loviště, Trstenik, Slano

Rozloha 348 km2, přibližně 8 250 obyv. 2. největší poloostrov. Nejvyšší hora Sveti Ilija, zvaný též Hadí vrch kvůli jedovatím hadům, kteří zde žijí. Zajímavé památky: již delší dobu objevená významná ilyrská svatyně z prvního tisíciletí př. n. l., avšak nepřístupná pro veřejnost, kostelík sv. Michala (Sveti Mihovil) s freskami, gotické františkánské kláštery ve Stonu a v Orebići a stećci ve Stonu, v Potomji a na dalších místech. Loviště: Malá rybářská obec (242 obyv.), velký klid, pěstují se zde jižní plodiny a vinná réva. V obci je největší provozovna na sušení fíků a svatojánského chleba (to je plod stromu zv. rogač). Trstenik: Obec a přístav, středisko vinohradnictví (proslulé víno Dingač). Slano: Malý přístav, dříve rušné letovisko při magistrále. Úrodné okolí (ovocnářství, vinařství, olivovníky, tabák, léčivé byliny).

Ostrov ŠIPAN - Šipanská luka

Největší ostrov ve skupině Elafitských ostrovů. Rozloha 16,5 km2, 500 obyv. Úrodná krasová dolina – mandloně, vinná réva, marhaníky, jižní ovoce, olivovníky. Olivový olej ze Šipapnu je jeden z nejkvalitnější v přímoří. Zajímavé památky: římské venkovské usedlosti v Šipanské Luce, v osadě Šilovo Selo kostelík sv. Jana z 11. stol. na kopci Velji vrh jsou zříceniny kostela sv. Petra (Sveti Petar) z 11. stol., předrománský kostelík sv. Michala z 11 stol., románsko-gotický dům, gotická věž a renesanční kostel sv. Ducha (Sveti Duh) z 16. stol a mnoho dalších.

DUBROVNÍK

Jedno z nejnavštěvovanějších měst v Chorvatsku (50 tis. obyv.), významný přístav, patří mezi nejcennější památkové komplexy v JV Evropě; od 1970 v seznamu UNESCO.  Významné kulturní a osvětové středisko - divadlo, symfonický orchestr, komorní hudební tělesa, významná muzea a galerie.

Ostrov MLJET - Sobra, Pomena

Rozloha 100,4 km2, 1 240 obyv. Jeden z nejkrásnějších ostrovů Jadranu, nejvíc zalesněný – 72 % povrchu les. Mnoho krásných jeskyní - Odysseova jeskyně, jeskyně Jama, jeskyně Movrica dlouhá tisíc metrů a další. Při severozápadním a severním pobřeží je několik ostrůvků (u Polače Moračnik, Tajnik, Kobrava, Ovrata, u Pomeny Pomeštak, Glavat aj.). Od r. 1961 je ostrov Mljet národním parkem. Na SZ ostrova pozoruhodné Velké a Malé jezero. Plocha 1,45 km2 a 0,24 km2, hloubka 46 a 30 m. Na Velkém jezeře je malý ostrůvek Otočić Svete Marije, na němž je románský benediktinský klášter z 12. stol. Krásná příroda, mnoho druhů zvířat (jedovatí hadé, divočási, jeleni, dříve také lachtani středomořští. Mnoho úrodných polí, např. Babino polje, kde se pěstuje vinná réva, jižní ovoce, olivovníky a léčivé byliny. Sobra: Malá osada a přístav (70 obyv.), jižního ovoce, vinná réva, olivovníky, rybolov.  V blízkosti je několik jeskyň (Ostaševica aj.). Pomena: Malý přístav. Před zátokou ostrůvek Pomeštak. Dobré kotviště pro jachty, Pomena leží na území národního parku Mljet.

Ostrov KORČULA - Korčula

Rozloha 279 km2. Členité pobřeží. Největší záliv Vela Luka, ostatní zálivy vesměs menší (Tri luke, Brna, Meja aj.) a skupiny ostrůvků (Badija, Majsan, Planjak, Vrnik, Sutvara, Ošjak, Proizd aj.). Město Korčula: Romantické město plné historie. Podle pověsti byla založena trójským hrdinou Antenorem. Nádherné památky a hradby. 

PODGORA

Oblíbené, rušné letovisko na Makarské riviéře (1 450 obyv.). Několik sladkovodních pramenů a léčivý pramen Klokun. Zajímavé památky: památník (z r. 1962) obětem druhé světové války (obrovské symbolické křídlo racka), na JV okraji obce - moderně pojatý kostel z r. 1962.

Ostrov BRAČ - Pučišča

Rozloha 395 km2, délka 40 km, šířka 13 km. Brač je 3. největším a nejvýše položeným chorvatským ostrovem. Je známý svým sněhobílým „bračským mramorem“, který krášlí fasády např. Bílého domu ve Washingtonu a mnoha dalších důležitých budov na světě. Nejvyšší hora Brače je Vidova gora (778 m). Cesta na Vidovu goru je plná zajímavostí, např. bunje, tj. malé domečky s kruhovou základnou, nízké, zděné na sucho z lomového kamene. Pučišča: Přístav skrytý na konci fjordovité zátoky, zde se lodě schovávají před nepohodou. Zajímavé místo: jediná kamenická škola v Chorvatsku.

Zdroj: chorvatsko.cz

Kontakty:
AGM TRAVEL spol. s r.o.
Cestovní kancelář
Severozápadní IV. 382/45,141 00 Praha 4
agmtravel@agmtravel.cz

+420 272 761 820
+420 602 611 566
+420 728 484 253