Home » Trasy » Trasa dva vrcholy - dovolená na lodi v Chorvatsku

Trasa dva vrcholy - dovolená na lodi v Chorvatsku

    KRILO JESENICE (nalodění)
    - ostrov BRAČ (Pučišča, Sumartin)
    - MAKARSKÁ, PODGORA
    - ostrov HVAR (Sučuraj)
    - poloostrov PELJEŠAC (Loviště, Orebič)
    - ostrov KORČULA (Korčula, Prigradica, Vela Luka)
    - ostrov HVAR (Hvar)
    - ostrov BRAČ (Bol, Milna)
    KRILO JESENICE (vylodění)
 

Ostrov BRAČ - Pučišča, Sumartin

Rozloha 395 km2, délka 40 km, šířka 13 km. Brač je 3. největším a nejvýše položeným chorvatským ostrovem. Je známý svým sněhobílým „bračským mramorem“, který krášlí fasády např. Bílého domu ve Washingtonu a mnoha dalších důležitých budov na světě. Nejvyšší hora Brače je Vidova gora (778 m). Cesta na Vidovu goru je plná zajímavostí, např. bunje, tj. malé domečky s kruhovou základnou, nízké, zděné na sucho z lomového kamene. Pučišča: Přístav skrytý na konci fjordovité zátoky, zde se lodě schovávají před nepohodou. Zajímavé místo: jediná kamenická škola v Chorvatsku. Sumartin: Vesnice (500 obyv.) a malý přístav – trajekt z Makarské. Název vesnice znamená Svatý Martin. Zajímavé památky: františkánský klášter.

Makarská

Rušné město (11 750 obyv.) a nejznámější letovisko v Dalmácii. Masív Biokova. Zajímavé památky: barokní kostel sv. Filipa Neri, barokní farní kostel zasvěcený sv. Marku, uprostřed náměstí - pomník jednoho z prvních chorvatských básníků 18. stol., mnicha A. Kačiće-Miošiće, františkánský klášteř a mnoho dalších.

Podgora

Oblíbené, rušné letovisko na Makarské riviéře (1 450 obyv.). Několik sladkovodních pramenů a léčivý pramen Klokun. Zajímavé památky: památník (z r. 1962) obětem druhé světové války (obrovské symbolické křídlo racka), na JV okraji obce - moderně pojatý kostel z r. 1962.

Ostrov HVAR - Sučuraj

Délka 70 km, šířka od 4 do 11 km. Hvar je směsice tyrkysově modrých zátok, olivových hájů, vinohradů, zeleného piniového lesa a omamné vůně rozmarýnu a levandule. Slunce svítí na Hvaru v ročním průměru 2 724 hodin. Sućuraj: Nevelká obec (387 obyv.) a trajektový přístav.

Poloostrov PELJEŠAC - Loviště, Orebič

Rozloha 348 km2, 2. největší poloostrov. Nejvyšší hora Sveti Ilija, zvaný též Hadí vrch kvůli jedovatím hadům, kteří zde žijí. Loviště: Malá rybářská obec (242 obyv.), velký klid, pěstují se zde jižní plodiny a vinná réva. V obci je největší provozovna na sušení fíků a svatojánského chleba (to je plod stromu zv. rogač). Orebič: velmi oblíbené letovisko naproti městu Korčula, mnoho ovoce, vinařství - známé víno Postup, dominanta Orebiče - sv. Ilija

Ostrov KORČULA - Korčula, Prigradica, Vela Luka

Rozloha 279 km2. Členité pobřeží. Největší záliv Vela Luka, ostatní zálivy vesměs menší (Tri luke, Brna, Meja aj.) a skupiny ostrůvků (Badija, Majsan, Planjak, Vrnik, Sutvara, Ošjak, Proizd aj.). Město Korčula: Romantické město plné historie. Podle pověsti byla založena trójským hrdinou Antenorem. Nádherné památky a hradby. Prigradica: Osada a přístav ve stejnojmenné zátoce na severním pobřeží ostrova Korčuly. Vela Luka: Největší město na Korčula (4 500 obyv.), přístav, navštěvované letovisko. V okolí se pěstuje vinná réva, zelenina, ovoce.

Ostrov Hvar - Hvar

Nejpůsobivějším dojmem působí při celkovém záběru od moře. Sídlo biskupství. Zajímavé památky: 700 let staré hradby, pevnost Španjol z 16. století, pevnost Napoleon, katedrála sv. Štěpána, mnoho kostelů, klášterů a paláců.

Ostrov Brač - Bol, Milna

Bol: (1 300 obyv), nejstarší osada na jižním pobřeží ostrova. Pláž Zlatni rat (Zlatý roh) – 500 m výběžek s písčitou pláží. Zajímavé památky: poustevna Blaca z 16. století, s mnišskými celami, hvězdárnou a drahocennými starými knihami. Nedaleko od přístavu leží poloostrov Glavica, kde stojí dominikánský klášter z 15. století. Milna: Malá osada na západním břehu ostrova Brač, kde rytmus každodenního života udává stále ještě dalmatský tradiční styl. Zajímavé památky: budovy palácového typu kolem přístavní zátoky.

Zdroj: chorvatsko.cz

Kontakty:
AGM TRAVEL spol. s r.o.
Cestovní kancelář
Severozápadní IV. 382/45,141 00 Praha 4
agmtravel@agmtravel.cz

+420 272 761 820
+420 602 611 566
+420 728 484 253