Home » Dalmatské ostrovy na kole » Chorvatské ostrovy na kole. Část čtvrtá - ostrov VIS na kole

Chorvatské ostrovy na kole. Část čtvrtá - ostrov VIS na kole

Ostrov Vis je dalším ze Středodalmatských ostrovech (Biševo, Brač, Hvar a Šolta), kam vedou naše cyklostezky a který byl donedávna neprodyšně uzavřen pro všechny zahraniční turisty (spadal totiž do vojenského pásma). V dnešní době zažívá pozvolný turistický boom díky své nezkrotné a nádherné přírodě a rozmanitým zajímavostem (pozůstatky armády). Jeho rozloha činí 90 km2, žije na něm přibližně 4,5 tisíc obyvatel. Nejvyšším bodem ostrova je vrch Hum. Velkým problémem ostrova je nedostatek pitné vody, který je řešen dovozem vody v cisternách (stejný problém má také Brač, avšak na něj je voda transportována podzemním potrubím). Vnitrozemí je tvořeno úrodnými polji (vinná réva, olivovníky a zajímavá plodina - rohovník), vyskytuje se zde také jediná pěstírna palem v jaderském moři. Typická obživa pro místní obyvatele je zemědělství a rybolov.

Ostrov Vis s námi můžete navštívit v trase Základní. S naší CK navštívíte např. tyto přístavy a obce: Duboka, Komiža, Kostrina, Milna, Podselje, Vis a další.

Cyklistika a ostrov Vis – to není špatná kombinace, cyklostezky na Visu jsou oficiálně 2 a to středně těžké. Nejdelší cyklostezka má přes 30 km. Chorvatské turistické sdružení nechalo vydat publikaci Vis na kole s názvem: „Central Dalmatia by Bike – Vis“.  Pokud však budete cestovat s naší CK, obdržíte podrobné mapy vč. převýšení a zajímavostí na trase (např. restaurace, kostely, jeskyně a další) a další podrobné informace o ostrově.

Naše cyklotoulky po ostrově Vis povětšinou začínají ve stejnojmenném přístavu Vis, který leží v zátoce sv. Jiří. Ještě před samotným připlutím do přístavu s lodí zastavujeme v zátoce Parja, kde se nachází jeden z mnoho bunkrů na ostrově nesoucí jméno Jastog. Tento sloužil jako úkryt pro ponorky či bojové lodě. Poté se pluje do zátoky sv. Jiří. Vaši pozornost dozajista připoutá velká a zdálky poměrně krásná vila na levém břehu zátoky (při plavbě). Je to tzv. Česká vila, pocházející z 19. století, kterou nechala vystavět místní zámožná rodina, po několika prodejích se vila dostala do rukou Českých drah (pouze v pronájmu) a sloužila po rekonstrukci jako hotel pro české turisty. Za 1. republiky se vile říkalo Masarykův dům. Název Česká vila (Češka vila) je zavádějící, protože tato vila v podstatě nikdy Čechům nepatřila. Vila byla zdevastována po skončení 2. světové války, kdy přešla pod správu jugoslávské lidové armády a ta zde měla svůj sbor. Nyní je ve vlastnictví chorvatského státu a chátrá. Před Českou vilou je nádherná pláž s průzračným, místy světle modrým mořem; dále jsou zde vysoké palmy a agáve poskytující úkryt před sluncem.

Město Vis, jehož přístav má po staletí velkou tradici, má přibližně 2 tis obyvatel. Je tvořeno dvěma osadami – Kut (na východě) a Luka (západ), hranice je na místě kostela Gospa od Spilice. Součástí je také malý poloostrůvek Prirovo s kostelíkem. Všude ve městě a v okolí je možné vidět zříceniny řecko-římského města (Issa). Celý Vis je, co se týče archeologických nálezů, významným nalezištěm. Nejimposantnější kousky jsou vystaveny v budově Rakousko-Uherské pevnosti Gospina Baterija. Jiné jsou vystavovány ve splitském muzeu, jiné ve Vídni. Z města Vis je možné podniknout lokální cyklovýlet – pojedete městem po levém břehu, budete kopírovat pobřeží, minete hotel ISSA, půl kilometru za ním se cesta začíná stáčet do vnitrozemí, poté odbočka na Rogačič, krátce za odbočkou je k vidění na kopci ruina hradu Torjun (Rogačič je od Visu vzdálen přibližně 4 km).

Z Visu vede hlavní asfaltová silnice do dalšího krásného přístavu s názvem Komiža. Je zde možné více tras, asfaltka vede celým ostrovem. My se vydáváme z Visu po vedlejší silnici východně do přístav Milna (přibližně 6 km), těsně před Milnou odbočka na malou obec Smokovo (po cestě při výjezdu z přístavu Vis je možné odbočit na sever a dojet ke zbořenině hradu Velington a nebo dojet na vrch Kazela – 209 m. n. m.). Milna je malá osada vhodná pro klidnou dovolenou. Z Milny pokračujte další 2 km po vedlejší silnici a dojedete do vnitrozemské obce Podstražje, ze které je možné sjet do krásného přístavu Rukavac (necelé 2 km). Ze zátoky je výhled na ostrůvek Ravnik, na kterém se nachází přírodní rarita tzv. Zelená jeskyně (Zelena špilja). Mimo to, že je voda v jeskyni zbarvena do zelena, je jeskyně také zajímavá tím, že se zde za 2. světové války schovávaly menší válečné lodě. Kousek od Ravniku se také nachází ostrov Budikovac (nádherné pláže) a Velký a Malý Pražan

Zpět do obce Podstražje, pokračujte 2 km severně po vedlejší silnici až do místa, kde se bude křižovat s hlavní silnicí. Pokračujte po hlavní silnici směr jihozápad. Po přibližně 2 km se dostanete do vnitrozemské obce Plisko Polje, nedaleko obce se nachází úzká dráha pro přistávání letadel, která zajišťovala distribuci Titových „povelů“ v době, kdy se ukrýval na Visu. V blízkosti také kaple sv. Vida – 190 m. n. m. Pokud se chcete podívat na jednu z nejkrásnější pláží ostrova Vis, sjeďte u Pliska Polje po vedlejšce do obce Marinje Zemlje - asi 1 km (ve vesnici jsou typické dalmatské stavení z kamenů – před nedávnem prošla celá obec rekonstrukcí). Pokračujte po silnici ještě před obcí Žužeca uvidíte šipku Stiniva, zde odbočte. Přichází trochu adrenalinovější část tohoto výletu, do zátoky vede úzká pěší cesta po strmém svahu (sestup zabere max 20 minut). Naskytne se Vám však nádherný pohled na oblázkovou pláž v malé zátoce (podobně krásná je i vedlejší zátoka Smričevica). Při cestě zpět musíte od odbočky pokračovat dále v cestě asi 2 km, abyste se dostali zpět na hlavní silnici. Na hlavní pokračujte ve směru jihozápad (po cestě odbočka na Dračevo Polje, Talež a Duboka) až po necelých 3 km dojedete do obce Podšpilje. Pokud si chcete udělat výlet do Titovy jeskyně či na nejvyšší bod ostrova vrch Hum, odbočte v Podšpilje na vedlejšku směrem na sever, po necelém 1 km jste v obci Žena Glava.

V obci Žena Glava se nachází výtečná restaurace, ve které Vám na objednávku (nutné domluvit den předem) připraví místní speciality např.: chobotnici pod pekom či stejně připravované jehněčí. Restaurace se jmenuje Pol Murvu. Před prohlídkou Titovy jeskyně (Titova špilja) je třeba se pořádně „nadlábnout“. Titova jeskyně se nachází nedaleko obce Žena Glava. Cesta k ní pomalu stoupá serpentinami, do jeskyně budete muset vyjít „pár“ schodů (přibližně 15 minut). Po tomto výšlapu se Vám však naskytne pohled na jeskyni (jeskyně), ve které se Tito po několik let skrýval (byl zde štáb národně osvobozeneckých jugoslávských vojsk) a také uvidíte na okolní krajinu. Přestože se není možné dostat na samý vrchol Humu (díky vojenské základně), přijde nám vhod o něco nižší místo v nadmořské výšce 563 m. n. m. – k vidění kostelík sv. Ducha (Sveti Duh). Po tomto výkonu je Vám odměnou úžasný sjezd a cesta zpět do Podšpilje, odkud pokračujte po hlavní silnici až do přístavu Komiža (necelých 10 km). Po cestě minete obci Podhumlje a také odbočku na obec Stupišče. Přístav Komiža leží pod vrchem Hum, který ji chrání před nežádoucím větrem, je střediskem zemědělství, převážně rybolovu. Více info o rybářství. Hlavní dominantou Komiže je pevnost z 16. století, nad městem se nachází krásný klášter sv. Mikuláše (Sveti Nikola), je zde možné také navštívit mariánský kostel Gospa Gusarica (k vidění nejstarší varhany v Dalmácii). V Komiži je mnoho restaurací, jednou z námi oblíbených je Jastožera. Podrobné menu. Název restaurace je odvozen od chorvatského slova jastog, tj. humr - místní specialita.

Z Visu můžete dojet do Komiže ještě zcela jinou cestou vedoucí po hlavní silnici v severnější části ostrova, co se týče terénu a počtu najetých kilometrů, je tato 2. varianta poněkud lehčí, najedete přibližně 12 km. Z Visu se vydáte na západ po hlavní silnici, která Vás dovede přímo do Komiže, žádné odbočky, vedlejší silnici – nedá se zabloudit. Zajímavosti po cestě: přibližně po 2,5 km odbočka na vedlejší silnici na obec Oključna (5 km) – nedaleko Kraljičina špilja (komplex navzájem propojených jeskyní), po 5 km vnitrozemská obec Kostirma, poté strmé stoupání do kopce ke kostelíku sv. Michala (Sv. Mihovil) – zde odbočka na výšlap do 550 m. n. m. k nádherné vyhlídce a sjezd do Komiže.

Některé z bývalých vojenský prostor, jsou dnes otevřeny veřejnosti a slouží třeba jako vinařství. Např. vinařství Lipanovič, kde dříve v podzemí stávala rezervní diesel elektrárna pro Vis. Leták vinařství Lipanovič.

Kontakty:
AGM Travel spol. s r. o.
Cestovní kancelář
Severozápadní IV. 382/45,141 00 Praha 4
e-mail: agmtravel@agmtravel.cz

tel.: (+420) 272 761 820
mob.: (+420) 602 611 566