Home » Dalmatské ostrovy na kole » Chorvatské ostrovy na kole. Část třetí - ostrov ŠOLTA na kole

Chorvatské ostrovy na kole. Část třetí - ostrov ŠOLTA na kole

Naše cyklovýlety po Středodalmatských ostrovech (Biševo, Brač, Hvar a Vis) pokračují, nyní je na řadě krásný a donedávna neobjevený ostrov Šolta, který v posledních letech zažívá turistický boom. Rozloha Šolty činí necelých 60 km2, stálých obyvatel je kolem 1 500. Nejvyšším bodem ostrova je vrch Vela Straža. Ve vnitrozemí se nachází velmi úrodná polje, na kterých se pěstuje vinná réva a také olivovníky. Velkou delikatesou je také místní med (včelařství se traduje už od dob Římanů). Cyklostezky na Šoltě nejsou tak četné jako na Brači, avšak na svou malou rozlohu má ostrov Šolta přiměřený počet cyklostezek (oficiálně jsou 2). Cyklistické stezky na Šoltě jsou nenáročné, zvládne je i příležitostný cyklista, nejdelší trasa vede přes celou šíři ostrova a má necelých 20 km. Chorvatské turistické sdružení vydalo publikaci - Šolta na kole s názvem: „Central Dalmatia by Bike – Šolta“. Pokud však budete cestovat s naší CK, obdržíte podrobné mapy vč. převýšení a zajímavostí na trase (např. restaurace, kostely, jeskyně a další) a další podrobné informace o ostrově.

Ostrov Šolta patří mezi základní ostrovy v naší nabídce, vyskytuje se v trasách: Základní a Severní.

Na ostrově Šolta s naší cestovní kanceláří můžete navštívit např. tyto přístavy a obce: Grohote, D. Selo, Grohote G. Selo, Maslinica,  Nečujam, Rogač a Stomorska.

Cyklovýlety na ostrově Šolta většinou začínají v přístavu Maslinica, loď zde zastaví, cyklisté se vylodí a loď pokračuje do přístavu Stomorska, kde bude také končit naše cyklotrasa. Maslinica je malá a klidná rybářská osada, která nenabízí příliš příležitostí k rozptýlení, proto se sem také jezdí až na konci našich 10denních zájezdů (většinou v pátek), kdy si účastníci lodi potřebují odpočinout a připravit se na cestu. Pobřeží v blízkosti Maslinice je členité, je se zde možné vykoupat v krásných zátokách. Nedaleko se nachází mnoho malých ostrůvků, např.: Stipanska (na kterém jsou zříceniny starokřesťanského kostela). Zajímavostí Maslinice je opevněná hranolová věz pocházející ze 17. století, která nyní slouží jako hotel pro luxusní klientelu. Z Maslinice vyjedete po hlavní silnici směrem na východ, přibližně po 6 kilometrech se dostanete do vnitrozemské obce Donje Selo. Donje Selo je malebná a tradiční dalmatská obec, ve které si můžete prohlédnout kostel sv. Jele a další pozůstatky starověkého osídlení. Z Donje Sela vede odbočka na sever do krásné zátoky Krušica (1,5 km). Pokračujte z D. Sela po hlavní silnici do obce Grohote (2,2 km).

Grohote je správní středisko Šolty, můžete zde najít poštu, nemocnici s heliportem, školu, hasiče a policii. Tradičním zdrojem obživy pro místní obyvatele je zemědělství, v poslední době se zde rozvinula výroba vápna. Za navštívení stojí také bazilika sv. Stephena. Do Grohote je z Donje Sela možné také dojet po vedlejší (staré) silnici, která vede přes obec Srednje Selo – klidná obec ideální pro venkovskou turistiku. Z Grohote vede odbočka po vedlejší silnici severovýchodně do přístavu Rogač (ani ne 2 km). Rogač je umístěn v podlouhé zátoce, je to významný trajektový přístav (spojení se Splitem). Pokud však chcete pokračovat v cyklovýletu, musíte se vrátit do obce Grohote a pokračovat po hlavní silnici více jak 3 kilometry k odbočce na přístav Nečujam (další 3 km). Přístav Nečujam byl donedávna neobjeveným a klidným letoviskem, kde bylo možné strávit příjemnou dovolenou. Před pár lety se tam však vystavěl nový komplex apartmánů a bazénu a přišel sem masový cestovní ruch. Zpět k odbočce odkud pokračujte další 3 km po hlavní silnici až do vnitrozemské obce Gornje Sedlo, která se nachází na úpatí nejvyššího vrchu ostrova Vela Straža (na vrcholu velký kříž viditelný až z Visu). Obec Gornje Sedlo je významnou památkou středomořské architektury. Jsou zde k vidění pozůstatky kostela z římských dob (odtud vede do stoupání až na Vela Stražu).

Gornje Sedlo pokračujte po hlavní silnici na sever lehce přes 3 km do přístavu Stomorska – nejstarší letovisko na ostrově a romantická zátoka. Nad osadou se nachází barokní kostel Gospa u Borima se hřbitovem. Nedaleko obce Stomorska na východním konci ostrova mnoho malebných zátok s oblázky např.: Likva, Gornja Krušica, Mila luka, Vela travna atd.

Kontakty:
AGM Travel spol. s r. o.
Cestovní kancelář
Severozápadní IV. 382/45,141 00 Praha 4
e-mail: agmtravel@agmtravel.cz

tel.: (+420) 272 761 820
mob.: (+420) 602 611 566