Home » Dalmatské ostrovy na kole » Chorvatské ostrovy na kole. Část druhá - ostrov HVAR na kole

Chorvatské ostrovy na kole. Část druhá - ostrov HVAR na kole

Ostrov Hvar je další hojně navštěvovaný ostrov ze skupiny Středodalmatských ostrovů, mezi něž patří i další ostrovy v naší nabídce (Šolta, Brač, Vis a Biševo). Ostrov Hvar, jehož rozloha činí necelých 300 km2, je druhým nejdelším ostrovem této skupiny. Hvar je asi tím neznámějším ostrovem ve vlnách Dalmácie. Pokud chcete zažít krásné slunné dny, ostrov Hvar je pro Vás ideální destinací, protože sluneční svit zde na zemský povrch dopadá více jak 2700 hodin ročně. Největší mínusem Hvaru je však nedostatek pitné vody, která musí být importována pozemním potrubím až z pevniny. Cyklistika a ostrov Hvar je opět ideální kombinace. Na ostrově Hvar se nachází mnoho cyklostezek, oficiálně dle Chorvatského turistického sdružení je počet cyklostezek na Hvaru 6, ale v podstatě lze projet celý Hvar na kole. Cyklistické stezky na Hvaru jsou rozmanité s převýšením až 500 m. a délkou dosahující 30 km. Turistické sdružení opět vydalo velice zajímavou publikaci týkající se Hvaru na kole s názvem 'Central Dalmatia by Bike – Hvar“, ve které je možné si prostudovat všechny cyklostezky na Hvaru. Pokud však pojede s námi, obdržíte podrobné mapy vč. převýšení a zajímavostí na trase (např. restaurace, kostely, jeskyně a další).

Ostrov Hvar patří jako ostrov Brač k základním ostrovům v naší nabídce a také k nejoblíbenějším, a proto se jezdí opakovaně každý rok. Vyskytuje se trasách: Kombinace, Dva vrcholy, Mljet a Základní.

Na ostrově Hvar s naší cestovní kanceláří můžete navštívit např. tyto přístavy a obce: Dugi Dolac, Hvar, Ivan Dolac, Jesla, Pokrivenik, Stari Grad, Sučuraj, Sv. Njedelja, Vrboska a mnoho dalších.

Většina našich tras začíná v rybářském přístavu Jelsa. Dominantou Jelsy je barokní farní kostel Sv. Fabiána a Šebestiána z 16. století. Vydáte-li se na kole na sever po pobřeží, asi po 4 km se dostanete do malého městečka s názvem Vrboska. Uprostřed obce je krásný opevněný mariánský kostel. Nedaleko Vrbosky směrem na sever se nachází kopec Hum, na němž se nacházejí zbytky kostelíka sv. Víta.  Pokud byste však raději absolvovali cestu po vnitrozemí (o 1 km delší) můžete se vydat z Jelsy do obce Vrbanj. Jak z Vrbosky, tak z Vrbanje se dostanete po hlavní silnici do na tamější poměry velkého města Stari Grad (z Vrbosky vede asfaltka okolo letiště). Rušné letovisko je známé svou bujnou vegetací, všude to voní levandulí, jsou zde velké vinařské závody. V 2008 se dostává Starigradské polje se svou úrodnou půdou na seznam kulturního dědictví UNESCO. Pokud Vám tento přibližně 10 km dlouhý výlet nestačí, můžete pokračovat z obce Stari Grad po asfaltce do malebné vnitrozemské obce Selca. Poté Vás čeká čtyřkilometrová cesta plná stoupání, také po štěrkopískové cestě až k nejvyššímu vrchu ostrova Hvar Sv. Nikola, který měří 628 m. n. m a ze kterého je nádherný výhled po okolí, např. na vinařskou osadu Sv. Njedelja na jihu ostrova. Pokud by Vám už nestačily síly, můžete cca ve výšce 500 m odbočit a sjet do obce Dol. Až budete po šotolině klesat z vrchu sv. Nikola, můžete se zastavit v klidné obci Svirče, kde se pěstuje výborná odrůda vína Plavac Mali, mimo to je zde také olejárna Božić známá svým za studena lisovaným panenským olivovým olejeme se jménem Potok (cesta Vás zavede zpět do Jelsy).

Na jih ostrova se dostanete z Jelsy tak, že se vydáte po asfaltce jihozápadně do staré vinařské obce s názvem Pitve. Zde je možné se po krátké dvoukilometrové cestě osvěžit, v Pitve se nachází dvě vynikající konoby a to Kod komina a Dvor Duboković. Kousek před obcí Pitve je možné odbočit a navštívit vesničku Vrisnik, kde je také vynikající restaurace se stejnojmenným názvem Vrisnik. Náš cílový přístav na jižní pobřeží s názvem Zavala (cca 10 km) je dostupný pouze úzkým tunelem (jednostopý – doprava řízena světelnou signalizací). Pro náročnější cyklisty je možné po cestě do Zavaly absolvovat výšlap po kamenité cestě na vyhlídkové místo Sv. Ante, kde Vás za odměnu čeká nádherný výhled. Na východních svazích od Zavaly se pěstuje výborné bílé víno Bogdanuša. Pokud byste dále rádi projeli na kole jižní pobřeží ostrova Hvar a poznali zdejší úrodné prostředí, vydáte se ze Zavaly po silnici západně přes obec Ivan Dolac (stará vinařská obec) až do již výše zmiňovaného přístavu Sv. Njedelja, kde silnice končí.

Pokud se chcete dostat na východ ostrova, vydáte se z Jelsy po hlavní silnici vedoucí do Sučuraje jihovýchodně, po přibližně 3 km silnice uhýbá do vnitrozemí. Čeká Vás ještě 7 km, odbočka na Humac se nedá přehlédnout. Obec Humac k dnešnímu dni nemá žádného stálého obyvatele, ale dochovalo se zde velké množství hospodářských a obytných budov. Jednou z fungujících budov je konoba Humac, ve které si můžete pochutnat na dalmatských specialitách připravovaných „pod pekom“ – tzn. pod železným poklopem zahrnutým rozžhaveným uhlím. Více v sekci Speciality. Přibližně 1 km od obce Humac se nachází zajímavá jeskyně Grapčeva špilja. Je to jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v jadranské oblasti (nejstarší nález se datuje až do doby 5000 až 4000 let p. n. l.). Po návratu na hlavní silnici pokračujte směrem na Sučuraj, po cestě obce Poljica (zde odbočka na zátoku Vela Stiniva), Jerkov Dvor (odbočka Velka Stiniva), Postranje a Zastražišče. Název Zastražišče vypovídá o dávné funkci této obce a to hlídat a sledovat, důkazem je tomu i zbytek opevnění na kopci Vela Glava. Pokračujte po hlavní silnici ze Zastražišče na východ, první obec přes kterou pojede, se nazývá Grudac. Zhruba po 4 km od Grudacu je odbočka na sever do zátoky a stejně jmenující se obce Pokrivenik (cca 5 km). Pokrivenik je nádherná a klidná zátoka, ve které často kotví naše loď a to i přes noc a umožňuje celonoční koupání a veselí na lodi. Pokračujte jízdu po hlavní silnici, pojedete přes Dugi Dolac (nedaleko Kraljeva špilja), Gdinj, tj. tradiční dalmatská obec s kamennými domečky, dominantou obce je vysoký památník obětem druhé světové války a Bogomolje (pozor zdejším obyvatel asi nebudete rozumět – mluví nářečím tzv.: štokavštinou), zde je možné se občerstvit. Nyní Vás čeká poslední fáze této trasy, tzn. ujetí necelých 20 km do cíle, čímž je cesta do přístavu Sučuraj. Cesta Vás povede přes malé obce Glava, Marina Glavica, Jerkoviči a Brigove. Sučuraj je menší obec s 500 stálými obyvateli, pomalu se vyvíjí jako letovisko (dobré spojení s pevninou), známé produkcí sušených fíků. Projížďka (procházka) po přístavu stojí za to - krásný maják na nejvýchodnějším cípu ostrova Hvar s úchvatným výhledem na Makarskou.

Pokud byste chtěli prozkoumat západní část ostrova Hvar, nejlepším výchozím bodem by pro Vás byl přístav Hvar. Hlavní a největší město na ostrově je pro turisty velmi přitažlivým místem. Každý si přijde na své, je zde mnoho restaurací, konob, barů, ale také lapidárium, galerie, klenotnice či cenné historické památky (budova Arzenálu, pevnost Fort Napoleon, katedrála sv. Štěpána na náměstí, hodinová věž Leroj, městská lodžie a mnoho dalších). Naše základna na Hvaru je Kiva Bar. Pro ty, co mají rádi taneční hudbu, doporučujeme club Carpe Diem. Po prohýřené noci přijde vhod cyklovýlet, z města Hvar vyjedete na sever, poté se cesta začne stáčet na východ přes vnitrozemskou obci Brusje (od Hvaru vzdálena 7 km). Cesta dále pokračuje kolem vyhlídkového bodu a pak odbočka na obec Velo Grablje (dalších 6 km). Nedaleko VG se nachází Malo Grablje, tato obec již dnes nemá žádné stálé obyvatele, i když je poměrně dobře zachovaná. Jediným „funkčním“ domem je restaurace jmenující se Stari komin. Nyní Vás čeká sjezd na pobřeží do přístavu Milna. Milna je vyhledávané letovisko známé krásnými plážemi, které vzniklo přesunem obyvatel z vnitrozemské obce Malo Grablje.

Kontakty:
AGM Travel spol. s r. o.
Cestovní kancelář
Severozápadní IV. 382/45,141 00 Praha 4
e-mail: agmtravel@agmtravel.cz

tel.: (+420) 272 761 820
mob.: (+420) 602 611 566