Home » Dalmatské ostrovy na kole » Chorvatské ostrovy na kole. Část první - ostrov BRAČ na kole

Chorvatské ostrovy na kole. Část první - ostrov BRAČ na kole

Ostrov Brač patří mezi nejnavštěvovanější místa v Dalmácii a to díky své blízké vzdálenosti od Splitu. Patří do skupiny Středodalmatských ostrovů (mezi něž patří i další ostrovy, které máme v nabídce a to Šolta, Hvar, Vis a Biševo). Ostrov Brač je největším ostrovem v této skupině, jeho rozloha se blíží ke 400 m2. Brač je známý svou bujnou vegetací, až čtvrtinu ostrova pokrývají lesy. Mínusem ostrova je však nedostatek pitné vody (nutný import z pevniny). Cyklistika a ostrov Brač – to je ideální spojení. Cyklistické stezky na Brači jsou četné a kvalitní, v tuto chvíli je jich oficiálně 6. Ta nejdelší měří více jak 50 km s převýšením přes 600 m, ale reálně je cyklostezek na Brači více. V podstatě můžete projet celý Brač na kole. Chorvatské turistické sdružení vydalo velice zajímavou publikaci s názvem „Central Dalmatia by Bike – Brač“, kde je možné najít přesně vyznačené cyklostezky na Brači (dokonce s převýšeními). Pokud však budete cestovat s naší CK, obdržíte podrobné mapy vč. převýšení a zajímavostí na trase (např. restaurace, kostely, jeskyně a další) a další podrobné informace o ostrově. Ostrov Brač patří k základním ostrovům v naší nabídce, vyskytuje se trasách: Lastovo, Kombinace, Dva vrcholy a Základní.

Na ostrově Brač s námi můžete navštívit mnoho obcí a přístavů a to např.: Bol, Dol, Milna, Nerežišča, Pučišča, Supetar, Škrip a mnoho dalších.

Supetar je hlavní město a správní středisko Brače. V centru můžete najít původní starobylé venkovské domečky s vysokými komíny, které byly dříve středem osady. Pomocí kola můžete popojet a dostat se na výběžek sv. Nikola, kde uvidíte pozůstatky římské Villy Rustica. Pokud si chcete udělat hezký výlet po pobřeží, doporučujeme cestu ze Supetaru do Sutivanu, trasa je poměrně krátká a nenáročná. Sutivan je ráj na zemi, který obklopují olivovníky a vinice a kde můžete zažít opravdu božský klid. Ze Sutivanu vede stezka po asfaltce přes obec Ložišča a Bobovišča až do Milny, před kterou budete odměněny za odhodlání sportovat sjezdem k moři. Milna je typická dalmatská osada, kde můžete vidět krásné palácové budovy.

Pokud byste raději absolvovali o něco náročnější vyjížďku, ze Supetaru se vydáte opačným směrem po pobřeží přes obci Splitska do přístavu Postira. Postira je menší letovisko a hlavně rybářský přístav, je zde závod na zpracování ryb. Pokud však chcete objevLoď Aloha v Pučišči v pozadí s kamenickou školouit krásy vnitrozemí, vyrazte z Postiry do obce Dol. Můžete zde vidět domy postavené ve svahu (původ z 16. století jako obrana před Turky). V obci Dol se nachází výborná Restaurace Toni. Více o specialitách. Z Dolu vede cesta opět k moři do přístavu Pučišče, který je umístěn v zátoce, a proto se zde lodě schovávají před vlnami. Zde velmi často začínají naše plavby po vlnách Jadranu. Naše lodě s pravidelností parkují v Pučišči vedle kamenické školy, která je jediná svého druhu v Chorvatsku. Z Pučišče je možné jet na kole do vnitrozemské obce s názvem Pražnice, cesta je plná krásných políček a vinic – opravdová romantika. Ani ne 4 km od Pražnice se nachází jedna z nejstarších osad v Dalmácii Gornji Humac. Díky své vysoké nadzemské poloze se zde nevyskytují komáři. Je zde možné navštívit výtečnou restauraci s výhledem na BolNono Ban. Jen asi půl hodiny jízdy na kole Vám zabere cesta z Gornji Humac do obce Bol.

Bol je strategickým a oblíbeným přístavem na Brači a to díky blízkosti známé pláže Zlatni Rat - půl kilometru dlouhý výběžek vystupující z moře a také nedaleké Vidovy Hory, z které se Vám naskytne opravdu úchvatný výhled. Můžete z ní vidět jak Zlatni rat, tak i na protilehlý ostrov Korčula. Vidova Hora (Vidova gora) je nejvyšší hora ostrova Brač a má 780 m. n. m. a i když se tyčí nad Bolem, nevede k ní odtud přímá cesta a pokud se na ni cyklista chce „vyšplhat“ je nutné jet přes obce Gornji Humac a Pražnice. Je to poměrně dlouhá cesta s dlouhým stoupáním, přibližně 35 km – je to taková „třešínka na dortu“, pokud projíždíte celý Brač na kole. Bol je mimo výše uvedené také zajímavý, protože je zde I. dalmatinská vinárenská společnost, která vybízí k zastavení se na sklenku vína – určitě Vám bude nabídnuta zdejší odrůda kvalitního a chutného červeného vína Bolský Plavac. Mimo to se pár kilometrů od Bolu nachází zátoka Murvica, nad níž je ve vnitrozemí ve svahu Dračí jeskyně (Zmajeva spilja) – vede sem upravená pěší stezka. Z Bolu vede ještě jedna zajímavá cyklostezka, která Vás zavede do přístavů Sumartin a nebo Povlja. Sumartin je menší vesnička, jejíž název znamená v překladu Svatý Martin a která je turisty vyhledávána pro nedaleké nádherné zátoky a to např. Radunja, Studena a nebo Žukovik. Cestou se můžete zastavit ve vnitrozemské obci Selca, kde je možné navštívit zachovalý římský kamenolom.  

Zpět k Vidově Hoře a k cestě z ní. Po cestě si můžete povšimnout původních stavení, tzv. bunje (malé kruhové chýše), cesta Vás dovede k velké vnitrozemské obci Nerežišča. Necelých 5 km od Nerežišče se nachází vesnice Škrip, ve které uvidíte zbytky opevnění z obrovských balvanů, tzv. kyklopské zdivo. Obec Škrip je velice cenné historické místo, v dobách antického Říma se ve Škripu vyráběly sarkofágy (v minulosti velké objevy – dosud neprobádáno vše). Více o Škripu. Jen 2 km od Nerežišća se nachází obec Donji Humac, tradiční dalmatská vesnice, jedna z nejstarších na ostrově, jejíž vzhled dokládá zručnost zdejších kameníků. 

Pokud jste náročný cyklista, určitě si udělejte výlet do Poustevny Blaca. Cesta sem vede např. z obce Nerežišče přes opuštěnou osadu Dragovoda – 2 domečky, z čehož jen jeden je obydlený. Cesta je nekonečná, sestup údolím, náročný terén, na konci však velká odměna ve formě skalního kláštera z 16. století (knihovna, archiv, tiskárna, muzeum hodin a starých zbraní a mnoho dalších zajímavosti) – kulturně historická památka mimořádné hodnoty.

Kontakty:
AGM Travel spol. s r. o.
Cestovní kancelář
Severozápadní IV. 382/45,141 00 Praha 4
e-mail: agmtravel@agmtravel.cz

tel.: (+420) 272 761 820
mob.: (+420) 602 611 566