Home » Dalmatské ostrovy na kole » Chorvatské ostrovy na kole. Část pátá - ostrov BIŠEVO na kole

Chorvatské ostrovy na kole. Část pátá - ostrov BIŠEVO na kole

Ostrov Biševo je dalším ze Středomořských ostrovů (mezi něž patří i další ostrovy, které máme v nabídce a to Brač, Šolta, Hvar a Vis), na který se můžete vydat s naší CK. Biševo je malý ostrov nacházející se 8 km jihozápadně od ostrova Vis. Jeho rozloha není větší než 6 km2 a terén je spíše kopcovitého rázu, nejvyšší bod ostrova je vrh Straženica – 239 m. n. m. Většina obyvatel (v tuto chvíli je stálých obyvatel 14) se živí rybolovem a zemědělstvím. V okolí jsou další bohem zapomenuté ostrovy např. Svetac či Palagruža.  Ostrov Biševo, který je zcela ideální pro absolutně nikým nerušenou a klidnou dovolenou, i přes to je plný atraktivit, protože se na něm nachází 14 jeskyň. Nejznámější jeskyní je Modrá jeskyně (Modra špilja), do níž je možné se dostat pouze za klidného moře skrz úzkou puklinu ve skále, která však byla vytvořena uměle (dynamitem) v roce 1884. Výchozím bodem pro vstup do jeskyně je přístav Mezuporat, zde je nutné zaplatit vstupné. Místní Vás nechají nasednout do malých loděk a odvezou do jeskyně. Modrá jeskyně je přes 30 metrů široká a 18 metrů široká. Přívlastek modrá napovídá, jak vypadá moře v jeskyni – světlo sem proniká skalní štěrbinou, o vodní hladinu se sluneční paprsky lomí a odráží se od mořského dna zpět do jeskyně a tím vzniká nádherná sytě světle modrá barva. Opravdu nádherný pohled.

Druhou krásnou jeskyní je Medvidina špilja. Ta se nachází v jižní části ostrova nedaleko vrchu Straženica. Název medvidina by pro nás Čechy mohl asociovat medvěda, zdání však klame, protože morska medvjedica v překladu z chorvatštiny znamená tuleň středomořský. Hejna tuleňů kdysi tuto velkou jeskyni obývaly, ale dnes již ve Středozemním moři téměř nežijí. Medividina špilja je proti Modré jeskyni opravdu velká, její délka je více jak 150 metrů.  

Historickou zajímavostí ostrova je kostelík sv. Silvestra (Světi Silvestar) z 9. století, jenž je pozůstatkem po původních obyvatelích (mniši). Dnes je ostrov Biševo vyhledáván jako výletní místo, či místo pro osoby zapálené do vodních sportů – jachting, potápění či rybaření.

Ostrov Biševo s naší CK můžete navštívit v trase Základní – přístavy a obce, které je možné navštívit: Mezuporat, Potok, Porat či Salbunara. 

Cyklistika a ostrov Biševo – můžeme říci, že se jedná o příjemnou kombinaci, příliš mnoho cest zde na projetí na kole není, a proto jsou cyklotoulky po ostrově Biševo vhodné i pro méně zkušené cyklisty. Celé Biševo na kole lze projet i s dlouhou zastávkou ve výborné rybí restauraci (v Poratu) během jednoho dne. Z Mezuropatu vyjedete do vnitrozemské obce Biševo, kde se cesta štěpí na sever a na jih. Pokud se vydáte na sever, dojedete do zátoky Salbunara, ve které se nachází přístaviště vhodné jako úkryt před poryvy větru, je zde také krásná písečná pláž. Nedaleko Salbunary se nachází zátoka Porat, i když je zde přístaviště, je vhodné jen pro malé lodě, moře je tu velmi mělké. Pokud se z obce Biševo vydáte na jih, po půl kilometru Vás čeká obec Potok, cesta vede na nejjižnější část ostrova, kde je mnoho krásných zátok a zajímavých výjevů přírody – z vody z ničeho nic vystupující vápencové skály, které tvoří nádherné panorama.

Kontakty:
AGM Travel spol. s r. o.
Cestovní kancelář
Severozápadní IV. 382/45,141 00 Praha 4
e-mail: agmtravel@agmtravel.cz

tel.: (+420) 272 761 820
mob.: (+420) 602 611 566