Nápoje

Chorvatsko je známo četnou nabídnou jak alkoholických, tak nealkoholických nápojů, většinou jsou však spíše dražší než levnější. Na lodi se většinou při prvním jídle, tj. oběd v sobotu, pije „piće dobrodošlice' – neboli uvítací nápoj, kterým je Travarica. Travarica je pálenka se skoro 40 % alkoholu, do níž se přidávájí různé druhy bylin (máta, rozmarýn, šalvěj, levandule apod), díky nimž získává Travarica svou nažloutlou barvu. Ženy mají raději sladký nápoj s názvem Prošek, který je tradičním dezertním vínem v Dalmácii.

Pivo

Pokud milujete dobré české pivo, nemusíte se bát, v chorvatské konobě si můžete objednat pár druhů poměrně dobrých chorvatských piv: Osiječko, Ožujsko, Zlatorog či zahraniční značky piva jako je Heineken. Avšak na některých místech v okolí Daruvaru se můžete občerstvit pivem jmenujícím se Staročeško, jenž je vyráběno dle tradičního českého receptu. Mimo českého piva si v Daruvaru můžete popovídat i v mateřštině, protože se zde nachází velká česká menšina. Můžete zde mimo pivovaru navštívit také Český dům, českou školu J. A. Komenského či knihovku Františka Buriana.
Na lodi Aloha si můžete dát poměrně dobré místní pivo Karlovačko.

Mnoho druhů vína

K dobrému jídlu je zcela nezbytné si dát také výtečné víno. V Chorvatsku se povětšinou  k jídlu víno ředí vodou, minerálkou či sodovkou. Červené víno smíchané s vodou se nazývá 'Bevandu', bílé s minerálkou se nazývá 'Gemišt'. Naleznete zde mnoho druhů kvalitních vín a to jak červené, tak bílé. Podle kvality se dalmatská vína rozdělují na tří zákadní kategorie: 'stolno vino' (stolní), 'kvalitetno vino' (odpovídá našemu jakostnímu vínu) a ''vrhunsko vino' (odpovídá našemu vínu s přívlastkem).

Nejznámnější červená vína jsou: Babič (Primoštěn a Šibenik), Dingač (Pelješac), Plavac (Murvica a Bol na Brači) a Postup (Pelješac).
Naopak bílá vína: Malvazija (Dubrovník), Pošip (Brna na Korčule), Rukavac (Korčula), Vugava (Vis) a Zlatni plavac (Hvar).

Zdroj: chorvatsko.cz, fotografie klientů

Kontakty:
AGM Travel spol. s r. o.
Cestovní kancelář
Severozápadní IV. 382/45,141 00 Praha 4
e-mail: agmtravel@agmtravel.cz

tel.: (+420) 272 761 820
mob.: (+420) 602 611 566