Home » Informace o Chorvatsku » Chorvatsko - základní údaje

Chorvatsko - základní údaje

Doklady pro vstup do země: Pro vstup do Republiky Chorvatsko je nutný pouze platný cestovní pas nebo občanský průkaz s minimální platností 1 měsíc po nástupu cesty. Bezvízový styk na území Chorvatska je do 3 měsíců. Děti musejí mít od 26. června 2012 vlastní cestovní pas. Upozorňujeme, že občanský průkaz ČR (vydávaný od druhé poloviny roku 2000 a obsahující strojově čitelnou zónu) lze použít pouze při cestování pozemní trasou. Pokud cestujete do Chorvatska letecky je nutno předložit cestovní pas! POZOR: Dle sdělení Ministerstva zahraničních věcí: Občanský průkaz obecně není podle českých zákonů cestovním dokladem umožňujícím cestování do zemí mimo EU. Některé státy (Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Makedonie a Srbsko) umožňují občanům ČR vstup a pobyt i s platným občanským průkazem. Cesty do těchto zemí přes vnitřní hranici Schengenu pouze s občanským průkazem (např. autem nebo autobusem) jsou možné, ale na vlastní riziko!

Zeměpisná poloha a podnebí: Chorvatsko (starší název: Charvátsko) se nachází na pomezí střední a jihovýchodní Evropy. Jeho sousedé jsou Slovinsko, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko a Černá Hora. Rozkládá se od východních okrajů Alp na severozápadě a Panonské nížiny na východě, střední část představuje Dinarské pohoří a jižní končí na březích Jaderského moře. Podnebí má v severním Chorvatsku vnitrozemskou povahu, ve středním Chorvatsku je smíšené a horské a podél jaderského pobřeží je mediteránské. Na počasí v jednotlivých oblastech Chorvatska mají vliv větry, příjemnými jsou mistrál a nevera, méně příjemnými pak bora a jugo neboli scirocco. Aktuální počasí.

Národnostní složení: většina obyvatel jsou Chorvaté. Národnostních menšin, které v Chorvatsku žijí je mnoho a to: Srbové, Slovinci, Maďaři, Bosňané, Italové, Češi, Slováci a ostatní. Náboženské vyznání většiny obyvatel je římsko-katolická církev, avšak je zde možné také nalézt pravoslavnou církev a vyznavače islámu.

Kulturně-historické památky v Chorvatsku: Památek se v Chorvatské republice nachází opravdu nesčetně. Nejcennější z nich jsou zapsány v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Památky, které stojí za navštívení: Antická aréna v Pule, palác císaře Diokleciána ve Splitu (UNESCO), románská města Krk, Hvar a Trogir (UNESCO), jedno z prvních veřejných divadel Evropy na Hvaru, Eufraziova bazilika v Poreči (UNESCO), předrománský kostel sv. Donata v Zadaru, Šibenická katedrála, Dubrovník - město ze 13. století s nejlépe dochovanými renesančními věžemi a hradbami (UNESCO). Přírodní parky v Chorvatsku: Severní Velebit (část vrcholové části Velebitu), Biokovo (hora nad Makarskou riviérou), Kopački rit (velká močálová oblast na ústí Drávy do Dunaje), Lonjsko polje (jeden z největších evropských močálů), Medvednica (pohoří na sever od Záhřebu), Papuk (nejvyšší hory ve Slavonii), Telašćica (úzký záliv na ostrově Dugi otok, nedaleko NP Kornati), Učka (hora na východu Istrie, nad Kvarnerskou riviérou), Velebit (největší a nejhezčí chorvatské hory), Vranské jezero (největší chorvatské jezero, nedaleko Zadaru), Žumberak-Samoborké pohoří (na západ od Záhřebu). Vstupné do národních parků.

Zdravotnictví: Chorvatsko má s Českou republikou podepsanou úmluvu o vzájemném poskytování bezplatné první pomoci. Nezbytně nutná zdravotní péče v případě akutního onemocnění a úrazu je občanům ČR poskytována bezplatně. Přesto Vám doporučujeme, abyste uzavřeli pojištění léčebných výloh v zahraničí.

Celní předpisy: Do/z Chorvatska je povolen bezcelní dovoz/vývoz předmětů osobní potřeby a spotřeby, odpovídající délce pobytu a ročnímu období. Dále platí následující limity: 200 ks cigaret nebo 50 ks cigár nebo 250 g tabáku, 3 l piva a 1 l vína, 1 l destilátu, 3 kg kávy, dále 0,25 l toaletní vody nebo 50 ml parfému. Sportovní nářadí, fotoaparáty, videokamery a jiné drahé elektronické přístroje je třeba ústně deklarovat. Domácí zvířata musí být při dovozu vybavena mezinárodním veterinárním certifikátem, který je vystaven max. 3 dny před nastoupením cesty a je přeložen do chorvatštiny. Dále je vyžadováno osvědčení, které dokládá, že zvíře bylo očkováno proti vzteklině. Toto osvědčení nesmí být starší než 6 měsíců a novější než 14 dní.

Doklady pro řidiče a motorová vozidla: Pokud cestujete do Chorvatska vlastním nebo půjčeným vozem, nezapomeňte si vzít řidičský průkaz, osvědčení o technickém stavu vozidla a zelenou pojišťovací kartu. Vozidlo musí být viditelně označeno mezinárodní poznávací značkou CZ. V případě zapůjčeného vozidla je dále nutné mít s sebou smlouvu o jeho pronájmu nebo notářsky ověřený souhlas majitele vozidla. Trasa vede přes Rakousko, Slovinsko až do Chorvatska, a proto je nutné počítat s poplatky. V Rakousku a Slovinsku musíte mít zakoupenou dálniční známku a v Chorvatsku se platí poplatky za užití dálnic (mýtné), které se pohybují od 0.80 do 10 EUR (protihodnota v HRK).

Chorvatsko automobilem:
Povolená rychlost - v osadách 50 km/h, mimo osadu 80 km/h, na silnicích vyhrazených pro motorová vozidla 100 km/h, na dálnicích 130 km/h. Pro motorová vozidla s obytným přívěsem platí rychlost 80 km/h. Déšť - mokré chorvatské vozovky jsou velmi kluzké. POZOR: při cestě po Rakousku musí být zapnuta během dne světla, ve Slovinsku rovněž navíc při předjíždění po celou dobu vytrvale blikat, při couvání zapnout varovné blikání, v Chorvatsku za dne nemusí být světla zapnuta, doporučuje se jízda se zapnutými světlomety i za dne. Mobil - během řízení jej nepoužívejte. Povolená úroveň alkoholu v krvi je 0,5 promile. Používání bezpečnostního pásu je povinné pro řidiče a spolucestující, i pro ty na zadních sedadlech, pokud jsou pásy na zadních sedadlech zabudované. Pokuty za nejčastější dopravní přestupky: Jízda v osadě o 30 km/h rychleji než je  přípustné, jízda mimo osadu o 50 km/h rychleji než je přípustné - pokuta 500 Kn. Jízda v osadě o 10 až 30 km/h rychleji než je přípustné, jízda mimo osadu o 30 až 50 km/h rychleji než je přípustné - pokuta 200 Kn. Jízda v osadě do 10 km/h rychleji než je přípustné, jízda mimo osadu o 10 až 30 km/h rychleji než je přípustné - pokuta 500 Kn. Porušení pravidla přednosti v jízdě - pokuta 500 Kn. Řízení automobilu pod vlivem alkoholu - pokuta 500 Kn + odebrání řidičského průkazu. Nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu vozovky, dopravní situaci a jiným podmínkám - pokuta 200 Kn. Nesprávné parkování nebo zastavení - pokuta 100 Kn. Nepoužití bezpečnostního pásu - pokuta 100 Kn. Oprávněná osoba může zadržet pas cizího státního příslušníka nejdéle do 48 hodin. Aktuální ceny pohonných hmot.

POZOR: Dne 21. 10. 2012 byl novelizován chorvatský trestní zákon č. 144/2012, dle kterého se bude s platností od 1. ledna 2013 trestně postihovat tzv.: „zběsilá jízda“, při které může účastník provozu způsobit ohrožení života a zdraví osob.  Za zběsilou jízdu je považována jízda: v neschopném stavu způsobeném požitím alkoholických nápojů s koncentrací nejméně 1,50 g/kg alkoholu v krvi, opiátů nebo psychotropních látek, v zakázaném směru, při které řidič předjíždí kolonu vozidel na nedostatečně zřetelném místě, rychlostí, která přesahuje 50 km/h v osídlené obci nebo v oblasti s jasně uvedeným omezením rychlosti. Za tento způsob jízdy může být řidič potrestán až 3 roky odnětí svobody.

Směna peněz: doporučujeme vzít si s sebou € nebo $ a ve směnárnách si směnit na Kuny v potřebném množství s ohledem na složitost jejich zpětné výměny. Směna peněz je možná na poštách, v bankách, na hotelových recepcích a ve směnárnách. Kurzy nejsou jednotné, poplatky se pohybují od 0,5 – 3 %. Doporučujeme výměnu v bankách! V posledních letech lze koupit chorvatskou měnu u českých bank, v sezóně dokonce bez směnárenského poplatku. Peněžní automaty: Ve většině pobytových míst naleznete peněžní automaty Eurocard/Mastercard nebo jiné elektronické platební karty. POZOR: v některých místech na ostrovech nemají automaty dostatek hotovosti.

Zdroj: chorvatsko.cz, mzv.cz

Kontakty:
AGM Travel spol. s r. o.
Cestovní kancelář
Severozápadní IV. 382/45,141 00 Praha 4
e-mail: agmtravel@agmtravel.cz

tel.: (+420) 272 761 820
mob.: (+420) 602 611 566